Wierzba urośnie nawet spośród patyczka gałęzi.

Wierzba wypuści nawet spośród kawałka gałęzi.

Korzystając z ten fakt, zdołamy spośród niej zmajstrować wyjątkowe postaci płotu. Wskutek tego nasze ogrodzenie uzyska niepowtarzalny wygląd i będzie się promować pośród ogrodzeń w otoczeniu.

Rosnące na posessji i mokrych torfowiskach wierzby od dawien dawna zadomowiły się w naszych ogrodach. Umiłowaliśmy je poprzez specyfikę i charakterystyczne kociaczki. Nie są kłopotliwe, pragną zaledwie multum wilgoci oraz nieco słońca. Zadowolą się nieledwie dowolną rolą.


Malutko drzew wydoła również tak samo ekspresowo pobudzać stracone pędy oraz odrośle. Wierzby ogromnie swobodnie rekonstruują również swój system korzeni. Wystarczy, iż ścięty bądź nawet złapany odrost zanurzony w deszczowej glebie po kilku tygodniach ukorzeni się i zwróci początek nowej roślinie. Wybitna osoba wpadła na myśl, żeby z wierzb produkować zaplatane przęsła w ogrodzeniu czy parkany pokryte liśćmi. Prawdopodobnie pożądane byłoby posiadać tak ekscentryczne ogrodzenie. Najprzyzwoiciej do stworzenia takiego parkanu zastosować następujące typy wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zatytułowana konopianką, i jej rozliczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te warianty wierzby na ogrodzenia mają parę jednakich cech:

dostarczają proste, długie i wybitnie sprężyste pędy – wskutek tego można bez trudu modelować formę ogrodzenia;
w mgnieniu oka odrastają po skróceniu- w niedługim terminie możemy wypleść zupełne przęsło na ogrodzenie;
niepomiernie bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej informacji do instalacji takiego płotu z wierzby.

Gdy mamy już pomysł na postać płotu, musimy postarać się o właściwe wierzbowe pędy na ogrodzenie. Na nieszczęście, odszukanie ich w przesłankach zwykłych jest żmudne, albowiem dziko narastające krzewy sporadycznie wypuszczają ogromnie długie i prostolinijne pędy. Najakuratniej jest przewidzieć prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie trzeba zaczekać parę lat.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na ogrodzenie wyłońmy najprzód lokalizację w ogrodzie, niewiele przez nas odwiedzane i w żadnym razie dostrzegalne.Wiosną, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy w ową stronę flancy, z jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze flanc zastosujmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie witki rozciągłości 25-30 cm, które możemy pozyskać z dziko wzrastających roślin. Przedtem powinno się je namoczyć na 24 godziny w głębi, tak aby się porządnie napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie żeby górował wyłącznie ostatni pączek. Musimy pamiętać, iż rośliny błyskawicznie się gęstnieją, więc powinny stawać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok lub dwa poprzewracamy roślinom swobodnie stawać się, po czym ścinamy je| na stopień ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, których wiosenką następnego roku zdołamy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne witki okazjonalnie przekraczają 2m, wskutek tego na dłuższe musimy poczekać bodaj jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny pozyskamy od kilku do kilkunastu pędów, jakie można zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s